Barok - epoka literacka

Sztuka baroku

4.125 1 1 1 1 1 Rating 83%

Barok. Sztuka baroku

Sztuka baroku. Barokowe malarstwo, barokowa rzeźba.

 

Głównym celem emanującej barwami i dynamiką sztuki baroku była służba religii. Obcujący z dziełami tego czasu odbiorca miał doznać uniesienia, oczarowania i poczucia, iż oto uczestniczy w cudach, ekstazie i chwilach Chrystusowego triumfu.

Gianlorenzo Bernini

 

Wybitnym, wszechstronnym twórcą baroku był Gianlorenzo Bernini. Jako rzeźbiarz jest on przykładem wirtuoza w prawdziwie barokowym wymiarze. Rzeźbiarska wirtuozeria Berniniego i jego zdolność ożywiania marmuru emanują z dzieła „Apollo i Dafne" Kolejną słynna rzeźbą artysty jest „Ekstaza św. Teresy". Tworząc ją, Bernini pragnął, by w wyniku zetknięcia się z nią i jej otoczeniem widz doznał obezwładniającego religijnego uniesienia. Najbardziej zaś imponującym elementem wykonanych przez Berniniego w kościele Św. Piotra prac jest Baldacchino. Rzeźby i znajdująca się ponad nimi nadbudowa, a także zdobione brązem baldachim wykonany z taką maestrią, iż wygląda jak ciężka tkanina, sprawiają, że jest to najbardziej niezwykły z barokowych monumentów.

Caravggio

Inny z wielkich włoskich artystów malarzy barokowych, Caravggio, malując „Nawrócenie Św.Pawła" czy „Powołanie Św. Mateusza" zastosował najbardziej imponującą spośród technik – Chiaroscuro – kontrast światła i cienia na obrazie. Stworzył w ten sposób dzieła nasycone niespotykaną dotąd dramatyczną siłą.

Peter Paul Rubens

Peter Paul Rubens znany jest jako jeden z najwybitniejszych malarzy flamandzkich. W swym słynnym malowidle „Zdjęcie z krzyża", Rubens udowodnił swe mistrzostwo i opanowanie warsztatu- z godnym podziwu rozmachem zaprezentował temat religijny w sposób charakterystyczny dla szkoły włoskiej. Artysta dzięki swym dziełom takim jak: „Głowa dziecka" , czy „Święto Wenus" cieszył się opinią najwybitniejszego malarza w północnej Europie.

Rembrandt 

Największy z XVII-wiecznych malarzy holenderskich Rembrandt tworzył dzieła ukazujące życie ówczesnej Holandii. „Lekcja anatomii doktora Tulpa" zrewolucjonizowała tradycyjny portret grupowy i zapewniła Rembrandtowi popularność. Zaś jego najsłynniejszą sceną grupową jest „Wymarsz strzelców". Zamiast tradycyjnie malować wewnątrz budynku, sportretował modeli na ulicy, w kolorowej i żywej scenerii. Zerwał przy tym z konwencją uniemożliwiającą wyróżnianie poszczególnych członków grupy. Obraz uznano za arcydzieło. Barokowe malarstwo Rembrandta zmieniło całą historię malarstwa zachodnio-europejskiego.

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.