Konspekt (scenariusz) lekcji poświęconej Kazaniom Sejmowym Piotra Skargi.
-
Szkoła: ZS nr 6 w Jastrzębiu Zdroju
-
Klasa: I TE
-
Przedmiot: Język polski
-
Prowadzący: stażysta Arkadiusz Żmij
-
Program: Pamiętajmy o ogrodach
-
Temat lekcji: Kaznodziejstwo na przykładzie fragmentów „Kazań sejmowych” Piotra Skargi.
-
Cele lekcji:
-
ogólne
-
powtórzenie wiadomości z historii o sytuacji Polski w XVII wieku
-
poznanie sylwetki Piotra Skargi
-
Poznanie gatunku kazania
-
-
szczegółowe
-
uczeń potrafi:
-
opisać sytuację polityczną i społeczną XVII –wiecznej Polski
-
wymienić podstawowe cechy kazań
-
przedstawić szkicowo postać najwybitniejszego kaznodziei Piotra Skargi
-
opisać funkcję i teoretyków retoryki
-
opisać rolę, jaką odegrała postać P. Skargi w polskiej kulturze
-
-
-
-
Metody dydaktyczne:
-
metoda słowna:
-
podająca (elementy wykładu poświęconego retoryce i postaci Piotra Skargi)
-
poszukująca (poszukiwanie wraz z klasą postaci renesansowych i ich zasług dla epoki)
-
-
metoda oglądowa (prezentowanie wizerunku Skargi i dzieła Jana Matejki z kaznodzieją)
-
-
Środki dydaktyczne:
-
wzrokowe (kserokopia fragmentów tekstu kazań oraz podstawowych pojęć związanych z kaznodziejstwem, reprodukcja obrazu Jana Matejki)
-
słuchowe (elementy wykładu)
-
-
Formy pracy :
-
zbiorowa
-
indywidualna (przy zapisywaniu nazwisk ludzi renesansu na tablicy)
-
-
Bibliografia:
-
merytoryczna:
-
Poczet królów i książąt polskich, pod red. A. Garlickiego, Warszawa 1996.
-
fotografie i wizerunki wielkich postaci europejskiej kulury znajdujące się na gazetce.
-
kserokopia fragmentów kazań udostępniona przez opiekuna praktyk
-
B. Gromadzka (2003), Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy drugiej liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Warszawa: Nowa Era.
-
-
KONSPEKT WŁAŚCIWY
Lekcja nawiązuje do zajęć z historii poświęconych epoce renesansu.
I Ogniwo wstępne (ok. 5 min)
-
Czynności organizacyjne.
-
Stworzenie sytuacji problemowej:
-
zapytanie uczniów o to, czym jest kazanie
-
zapytanie czy znają jakiegoś kaznodzieję
-
zapisanie tematu lekcji
-
II Ogniwo centralne (ok. 30 min)
-
Zapytanie uczniów o retorykę i krótki wykład na temat jej genezy, głównych teoretyków, celów i porównanie ją z erystyką i negocjacjami.
-
Dyskusja uczniów o sytuacji XVI/ XVII wiecznej Rzeczpospolitej (wykorzystanie ich wiedzy historycznej).
-
Podzielenie klasy na trzy grupy ( każda grupa otrzymuje jeden akapit do opracowania)
-
Wypisanie na tablicy poleceń dla wszystkich grup:
-
-
1. Przeczytaj uważnie swój fragment.
-
2. Zastanów się o czym od traktuje.
-
3. Odnajdź środki artystyczne i określ ich funkcję.
-
4. Określ cel wypowiedzi (przeciwko czemu występuje podmiot mówiący).
-
5. Przygotuj wypowiedź relacjonującą wnioski z opracowanego fragmentu
-
6. Uzupełnij tabelę.
-
-
O czym mowa?
|
Wykorzystane środki artystyczne i chwyty retoryczne. |
Przeciw czemu występuje podmiot mówiący? |
|
Fragm. I
|
|||
Fragm. II
|
|||
Fragm. III
|
-
Wygłaszanie wypowiedzi przez poszczególne grupy i uzupełnianie tabelki na tablicy.
-
Sporządzenie notatki z lekcji.
III Ogniwo końcowe (ok. 10 min)
-
Powtórzenie wiadomości o sytuacji ówczesnej Polski, Skardze, retoryce, homiletyce i kazaniach sejmowych.