Co ułatwia czytanie ze zrozumieniem?
- Naucz się czytać szybko. Ponieważ myślisz szybko, im wolniej czytasz, tym mniejsze masz szanse na zrozumienie czytanego tekstu.
- Nastaw się psychicznie na rozumienie tekstu. (Jeśli nie chcesz czegoś robić nigdy tego dobrze nie zrobisz, dlatego takie ważne jest pozytywne nastawienie.)
- Koncentruj się wyłącznie na tej czynności – nie rób nic innego (wyłącz telewizor, komputer, radio, telefon; nie słuchaj muzyki (a przynajmniej piosenek w języku, który rozumiesz), odizoluj się od otoczenia – niech nikt i nic Ci nie przeszkadza).
- Stosuj zawsze tę samą procedurę przy czytaniu (schematyzm i automatyzm są tutaj bardzo pożądane, bo nie musisz się zastanawiać nad tym, co by tu jeszcze zrobić, ale koncentrujesz się tylko nad sensem).
- Używaj wskaźnika do czytania (np. ołówek, długopis), którym będziesz śledził tekst. To pozwoli Ci od razu szybciej czytać i poprawi koncentrację.
- Nie musisz w każdym wyrazie przeczytać każdej litery – twój umysł wypełni luki automatycznie (wystarczy zobaczyć początek i koniec wyrazu).
- Nie wracaj wzrokiem do przeczytanych wyrazów.
- Ukierunkuj swoje czytanie (wiedz, czego szukasz, kiedy czytasz; postaw sobie cele przed czytaniem, wyznacz problemy, które lektura ma pomóc rozwiązać, uświadom (wypisz) sobie informacje, których poszukujesz).
- Nie powtarzaj w myślach czytanych słów - to spowalnia czytanie
- Nie czytaj na głos, nie czytaj po cichu "w myślach" – to spowalnia czytanie - po prostu szukaj sensów.
{ln:Bibliografia czytania ze zrozumieniem}