Przykładowe wypracowanie gimnazjalne z języka polskiego

Powieści H.Sienkiewicza - nudny "Potop"

1.8888888888889 1 1 1 1 1 Rating 38%

Przykładowe wypracowanie gimnazjalne: Powieści Henryka Sienkiewicza mają wielu miłośników, ale zdarzają się też tacy, którzy tych powieści nie lubią. Które stanowisko jest Ci bliższe? Napisz rozprawkę. Odwołaj się do przeczytanej przez Ciebie w całości powieści historycznej Sienkiewicza.

Wypracowanie gimnazjalne, które ma posłużyć gimnazjalistom do przygotowania się na egzamin gimnazjalny z polskiego, na którym trzeba wiedzieć jak napisać dobre wypracowanie gimnazjalne (najlepiej: rozprawkę) na podstawie załączonego fragmentu lektury lub wiersza. To przykładowe wypracowanie gimnazjalne z "Potopu" zostało zamieszczone przez przez CKE w Informatorze gimnazjalnym, który ma ułatwić gimnazjalistom przygotowanie się na egzamin gimnazjalny z polskiego w 2011 r.

Przykładowe wypracowanie gimnazjalne z Potopu Henryka Sienkiewicz

Uczniowie często nie lubią czytać książek, które są im narzucone. W szkole czytaliśmy wybrany  przez naszą nauczycielkę języka polskiego „Potop”, chociaż ja wolałem przeczytać „Krzyżaków”. Zabierałem się więc do lektury niechętnie. Po przeczytaniu stwierdziłem, że nie lubię powieści tego autora. Przedstawię poniżej argumenty, które wyjaśnią przyczyny tej niechęci. 
Po pierwsze Sienkiewicz opisuje bardzo szczegółowo historię Polski. Wiele w powieści opisów bitew, pojawia się także drobiazgowo opisany atak Szwedów na Jasną Górę i obrona klasztoru. Główny bohater powieści – Andrzej Kmicic, uczestniczy w wielu wydarzeniach związanych z obroną Polski przed Szwedami. Nudziły mnie ciągłe opisy walk i nie miałem ochoty powracać do czytania. 
Po drugie nie wierzę w uczucia łączące głównych bohaterów i wątek miłosny wydaje mi się wydumany. Andrzej Kmicic przeżywa wielką miłość, jest zakochany w Oleńce Billewiczównie, ale nie mogą być razem. Ona go odtrąca, ponieważ sądzi, że Andrzej jest zdrajcą. Bohater zamiast jej wszystko wyjaśnić, chce wpierw odzyskać honor i dobre imię. Przybiera inne nazwisko i udowadnia, że jest dobrym rycerzem, wiernym królowi i ojczyźnie. 
Można założyć, że dla innych będą to największe zalety tej książki – lubią oni czytać o miłości romantycznej, interesuje ich także historia. Wolą jednak czytać o niej nie tylko w podręcznikach, ale w powieściach. Z pewnością dlatego wśród moich rówieśników znalazłem miłośników powieści Sienkiewicza. Uważam jednak, że są w błędzie. 
Moim zdaniem czytanie o historii w powieściach Sienkiewicza mija się z celem – wiele tam prawdy na temat wydarzeń, ale jest także zmyślenie, a raczej nieobiektywne spojrzenie na historię Polski. Podręczniki do historii inaczej pokazują niektóre sprawy – na przykład zaangażowanie króla Jana Kazimierza w czasie wojny polsko-szwedzkiej. 
To najsilniejszy moim zdaniem argument przeciwko Sienkiewiczowi. Jeśli chcemy poznać historię naszego kraju, warto sięgać po naukowe książki. Jeśli lubimy powieści o miłości, także możemy szukać innych tytułów. Mnie nie przekonała historia opowiedziana w „Potopie”.

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.