Przykładowe wypracowanie gimnazjalne z języka polskiego

Zemsta Aleksandra Fredry - nietrwała zgoda

4.4230769230769 1 1 1 1 1 Rating 88%

Przykładowe wypracowanie gimnazjalneZemsta Aleksandra Fredry kończy się deklaracją zgody. Rozważ, jak trwała będzie ta zgoda. Wykorzystaj podany fragment, znajomość całego dramatu i własne doświadczenie.

Wzorcowe wypracowanie gimnazjalne, które ma posłużyć gimnazjalistom do przygotowania się na egzamin gimnazjalny z polskiego, na którym trzeba wiedzieć jak napisać dobre wypracowanie gimnazjalne (najlepiej: rozprawkę) na podstawie załączonego fragmentu lektury lub wiersza. To przykładowe wypracowanie gimnazjalne z "Potopu" zostało zamieszczone przez przez CKE w Informatorze gimnazjalnym, który ma ułatwić gimnazjalistom przygotowanie się na egzamin gimnazjalny z polskiego w 2011 r.

Przykładowe wypracowanie gimnazjalne

Moim zdaniem zgoda między Cześnikiem a Rejentem nie będzie trwała. Może nie następnego dnia, ale przyjdzie taki czas, że ludzie ci znajdą powód, dla którego spory rozgorzeją na nowo. 
Nie da się bowiem wielu lat sporów i kłótni wymazać jednym gestem. Nawet jeśli Cześnik i Rejent będą starali się żyć w zgodzie, to samo wspomnienie ich waśni będzie powodować docinki i wzajemne dogryzanie sobie. Przez to powstaną nowe kłótnie. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę charaktery obu mężczyzn. Samo nazwisko Cześnika Raptusiewicza mówi, że ten w gorącej wodzie kąpany szlachcic cechuje się głównie gwałtownością reakcji i nieprzemyślanymi zachowaniami. Nie da się więc uniknąć konfliktowych sytuacji, tym bardziej że po drugiej stronie będzie stał człowiek tylko z pozoru cichy i miły. Pod maską spokoju kryje się bowiem podstępny intrygant, który fałszem swoich zachowań usiłuje osiągać zyski. Może więc pojawić się i kolejny mur, i kolejna gwintówka, które spowodują, że wysiłek Wacława i Klary, by pogodzić obie strony, pójdzie na marne. 
Moją opinię może potwierdzać również fakt, że – jak wynika z zamieszczonego tekstu – dotąd dobro dzieci mało ich interesowało. Byli gotowi poświęcić szczęście Wacława i Klary dla własnej satysfakcji. 
Jest jeszcze jeden powód – Podstolina. Zazdrości Klarze ślubu z Wacławem, zazdrości jej majątku, który do tej pory traktowała jak własny, a który musi oddać wychowance, pozostając ubogą krewną – może więc próbować zepsuć związek dwojga młodych. 
Jest więc wiele powodów, które mogą wskazywać na nietrwałość decyzji podjętej przez bohaterów. To tak jak w życiu. Któż z nas nie był w sytuacji, w której zadziałał, zanim się zastanowił, a później tego żałował? Wielu jest choleryków na tym świecie, wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła. Sama znam ludzi, którzy mieszkają w jednym domu i bez przerwy znajdują pretekst, by dokuczyć drugiej stronie. Ale mimo że ciągle się kłócą, żadnemu z nich nie przyjdzie na myśl przeprowadzka, odsprzedaż czy też pomysł budowy osobnego domu. Przeciwnie – każdy z nich, kierowany przesadną zawziętością, dąży do pozbycia się współwłaściciela za każdą cenę. I choć zdarzają się momenty, kiedy sąsiedzi żyją w zgodzie, to po jakimś czasie znowu się kłócą. 
Uważam, że choć nie znamy dalszych losów bohaterów utworu, jest wiele przesłanek, które pozwalają przypuszczać, że zgoda między Cześnikiem Raptusiewiczem i Rejentem Milczkiem nie będzie trwała.

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.