Przykładowe wypracowanie gimnazjalne z języka polskiego

Zemsta Aleksandra Fredry - możliwa zgoda

4.1428571428571 1 1 1 1 1 Rating 83%

Przykładowe wypracowanie gimnazjalneZemsta Aleksandra Fredry kończy się deklaracją zgody. Rozważ, jak trwała będzie ta zgoda. Wykorzystaj podany fragment, znajomość całego dramatu i własne doświadczenie.

Wzorcowe wypracowanie gimnazjalne, które ma posłużyć gimnazjalistom do przygotowania się na egzamin gimnazjalny z polskiego, na którym trzeba wiedzieć jak napisać dobre wypracowanie gimnazjalne (najlepiej: rozprawkę) na podstawie załączonego fragmentu lektury lub wiersza. To przykładowe wypracowanie gimnazjalne z "Potopu" zostało zamieszczone przez przez CKE w Informatorze gimnazjalnym, który ma ułatwić gimnazjalistom przygotowanie się na egzamin gimnazjalny z polskiego w 2011 r.

Przykładowe wypracowanie gimnazjalne:

Zemsta Aleksandra Fredry - możliwa zgoda

W „Zemście” opisana została kłótnia pomiędzy Cześnikiem i Rejentem. Można szukać jednej przyczyny tej kłótni, a można uznać, że charaktery bohaterów sprzyjały ciągłym nieporozumieniom. W ostatniej scenie obiecują jednak, że będą żyli w zgodzie. Sądzę, że zgoda pomiędzy nimi jest możliwa. 
Najważniejsze przecież dzieje się na końcu utworu – Wacław i Klara biorą ślub! Teraz będą rządzić młodzi, ich marzenia się spełniają. Myślę, że łatwo im będzie przekonać obie strony do zgody. Jak już pisałam, na ślubie Cześnik i Rejent taką zgodę obiecują. Jeśli więc młodzi będą się odwoływać do tych obietnic, może uda się im wszystkim żyć w zgodzie. Cześnik uważa, że młodzi ludzie są głupsi od doświadczonych, ale moim zdaniem w tym przypadku nie ma racji. 
Sądzę także, że znikają przyczyny nieporozumień. Z małżeństwa są przecież zadowoleni wszyscy – no może z wyjątkiem Podstoliny. Ale i ona dzięki podpisanej umowie dostanie pieniądze. W dodatku całą sumę wypłaci jej Klara. Dzięki temu Rejent jest bardzo szczęśliwy – wcześniejsze sceny pokazują, jaki z niego skąpy człowiek. Cześnik zrozumiał, że ślub z Podstoliną nie był dobrym pomysłem, ale przecież teraz może zastanowić się nad nim raz jeszcze. A w dodatku Postolina dostanie od Klary całkiem sporo pieniędzy. Pewnie więc Cześnik zdecyduje się na małżeństwo. 
Scena na końcu utworu pokazuje, że wszyscy mogą być w przyszłości szczęśliwi. A jeśli szczęśliwi będą, nie pojawi się już między nimi niezgoda. Nikt tak naprawdę nie lubi się kłócić, nawet jeśli nazywa się Raptusiewicz. I co dla mnie ważne – ostatnie słowa w utworze wypowiada Wacław, nie Rejent. I dlatego dla mnie brzmią one prawdziwie.

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.