Zadanie gimnazjalne z języka polskiego

Twierdza

3.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 73%

Spis treści

Zadanie gimnazjalne:  Twierdza

Zadanie gimnazjalne, które ma posłużyć gimnazjalistom do przygotowania się na egzamin gimnazjalny z polskiego, na którym wymagana jest umiejętność pisania dobrego wypracowania gimnazjalnego (najlepiej: rozprawki), czytania ze zrozumieniem, wykorzystywania wiedzy o gramatyce i stylistyce na podstawie analizy załączonego fragmentu lektury lub wiersza. Zadanie to może również przydać się do zwykłego powtórzenia wiedzy o tekście, epoce, gramatyce, poetyce. Nie wymaga pomocy nauczyciela ponieważ klucz odpowiedzi jest dołączony do zadania gimnazjalnego. Podstawą dla opracowania tego zadania gimnazjalnego było zadanie gimnazjalne stworzone przez CKE w Informatorze gimnazjalnym na egzamin gimnazjalny z polskiego. 

Twierdza - tekst do zadania gimnazjalnego

Czy można włamać się do Alcatraz? Potrzeba jest zaś paląca, bo na wyspie-więzieniu zwanej niegdyś twierdzą zainstalował się wraz z załogą, zakładnikami oraz rakietami uzbrojonymi w ładunki biochemiczne generał Francis Hummel. Szaleniec grozi zatruciem całego San Francisco, jeśli jego wygórowane żądania nie zostaną spełnione. Skoro zaś rząd z terrorystami nie negocjuje, do akcji rusza Stanley Goodspeed. Jednak by jajogłowy mógł choćby zbliżyć się do rakiet, potrzebny mu będzie przewodnik. Wybór pada na byłego brytyjskiego szpiega, niegdyś więźnia Alcatraz i jedynego człowieka, któremu rzekomo udało się stamtąd zwiać, Johna Patricka Massona. Rozbuchana akcja, inteligentne poczucie humoru i para znakomicie dobranych bohaterów. Hollywoodzka rozrywka pierwszej klasy – nic dziwnego, skoro film podpisał spec od podobnego kina Michael Bay. Nawet Nicolas Cage wyjątkowo daje radę przekonać widzów o szczerości intencji swojego bohatera i nie nadużywa efektu oczu zmęczonego życiem jamnika.

"Dziennik", 15.01.2010.

Zadania gimnazjalne

Poniżej zamieszczono sześć zdań odnoszących się do tekstu Twierdza. Wpisz TAK, jeśli zdanie jest zgodne z tekstem, lub NIE, jeśli jest niezgodne.

1. zadanie gimnazjalne

Wyrażenie potrzeba paląca w drugim zdaniu tekstu oznacza potrzebę pozorną.  

TAK NIE 

2. zadanie gimnazjalne

Zwrot zainstalował się w drugim zdaniu tekstu można uznać za sformułowanie potoczne.  

TAK NIE 

3. zadanie gimnazjalne

Trzecie zdanie tekstu zawiera opinię dzięki obecności w nim wyrazów szaleniec i wygórowane.  

TAK NIE 

4. zadanie gimnazjalne

Autor tekstu uważa Nicolasa Cage’a za bardzo dobrego aktora.   

TAK NIE 

5. zadanie gimnazjalne

Część tekstu poświęcona ocenie filmu zaczyna się od słowa rozbuchana.   

TAK NIE 

6. zadanie gimnazjalne

Tekst Twierdza jest recenzją.   

TAK NIE 
Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.