Dwudziestolecie międzywojenne - epoka literacka

Sztuka dwudziestolecia międzywojennego

4 1 1 1 1 1 Rating 80%

Dwudziestolecie międzywojenne. Sztuka w dwudziestoleciu międzywojennym

Sztuka dwudziestolecia - dadaizm w sztuce

Dadaistyczne malarstwo 

Marcel Duchamp

Znanym skandalistą był Duchamp, który był reprezentantem dadaizmu. Przewrotność tego kierunku i brak szacunku dla uznanych wartości nie oszczędziły nawet „Mony Lisy". Pomysł Duchampa, by domalować jej wąsy i brodę, zapoczątkował całą serię podobnych profanacji obrazu przez wielu późniejszych artystów, chcących wykazać swą niezależność i odwagę twórczą.

Sztuka dwudziestolecia - kubizm w malarstwie

Kubizm w sztuce: malarstwo kubistyczne

Pablo Picasso

Najbardziej znanym artystą XX wieku, człowiekiem - legendą jest Pablo Picasso. Jego czołowa pozycja wśród współczesnych pozostaje niezagrożona do dnia dzisiejszego. Jego kontrowersyjne dzieło „Panny z Avignon" ukazuje ostateczne zerwanie artysty z tradycyjnym malarstwem realistycznym. Schematyczne postacie oraz nieokreślone tło zapowiadają nadejście nowego stylu w sztuce-kubizmu. Szczytowym osiągnięciem Picassa jest jego najsłynniejsze dzieło zatytułowane „Guernica", które stanowiło żywą reakcję twórcy na wydarzenia w Hiszpanii. Przedstawia rzeź, jaka miała miejsce podczas nalotu niemieckiego na stolicę Basków. Obraz pocięty został na kawałki, by podkreślić nastrój beznadziei, katastrofy, szaleństwa i upadku kultury i cywilizacji. „Guernika" jednoznacznie została okrzyknięta jako najważniejsze dzieło XX wieku.

Sztuka dwudziestolecia - surrealizm, nadrealizm

Surrealizm w sztuce: malarstwo surrealistyczne.

Salvadore Dali

Obok kubizmu rozwijał się surrealizm, którego najbardziej ekscentrycznym przedstawicielem był Salvadore Dali. W jego pełnych grozy wizjach pragnął uzewnętrznić najbardziej skrywane pragnienia człowieka, pokazać irracjonalny świat delirycznych majaków i obsesji. Artysta nieskrępowanie poszukiwał własną wizję świata, która bardzo często materializowała się w formie „Płonącej żyrafy" lub „Kuszenia Św. Antoniego".

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.