Naucz uczyć się szybko i skutecznie

Typy inteligencji

Spis treści

Typy inteligencji, czyli jak uczyć się i jak rozwijać swoją inteligencję?

Siedem typów inteligencji zostało omówionych na podstawie badań Howarda Gardnera, Gordona Drydena, Jeannette Vos, Davida Thornburga, Thomasa Armstronga, Davida Laziera, Lindy Campbell, Bruce'a Campbella, Dee Dickinson.

Każdy z tych typów inteligencji ma, odpowiadający za jego funkcjonowanie ośrodek w mózgu.

 

Nie ma jednej strategii uczenia się najlepszej dla wszystkich. Każdy z nas jest inny, każdy z nas ma inaczej rozwinięty mózg, więc strategia uczenia się i techniki uczenia się muszą być dostosowane do Twoich indywidualnych możliwości. Najłatwiej będzie mi odwołać się tutaj do Teorii Inteligencji Wielorakiej (TIW). Zgodnie z jej założeniami każdy z nas dysponuje wieloma typami inteligencji – to nas łączy. Każdy typ inteligencji jest jednak u każdego z nas w różnym stopniu rozwinięty. Sposoby uczenia się powinniśmy więc dostosować do naszych atutów. Najłatwiej nam będzie się bowiem uczyć, korzystając z naszych mocnych stron, a nie wykorzystując typ inteligencji, który mamy najsłabiej rozwinięty. Tajemnicą poliszynela jest, że szkoła nie rozwija wszystkich typów inteligencji. Lekcje zaś opierają się przede wszystkim na kilku typach inteligencji, premiując tym samym: wzrokowców, słuchowców i myślenie logiczne. Oto przyczyna dla której, niektórzy uczniowie bardzo źle radzą sobie w szkole, ale kiedy ją opuszczą, w życiu radzą sobie doskonale i na odwrót – szkolne orły, w życiu nie wiedzie im się najlepiej.

Jak więc widzisz, świat jest troszkę bardziej złożony, niż przewiduje to podział na mądrych i głupców. Nie ma bowiem głupców, bo każdy ma jedne typy inteligencji rozwinięte lepiej niż inni. Rzecz w tym, by ucząc się wykorzystywać swoje mocne strony, a nie zmagać ze swymi słabościami. Podobnie w życiu – należy wybrać zawód, w którym wykorzystasz swoje atuty; będziesz wtedy w tym, co robisz świetny (świetna), a praca będzie sprawiała Ci przyjemność. Niestety nie wszyscy są świadomi swoich mocnych stron i dokonują wyborów, w których nie mogą z nich skorzystać; szkoła wtedy jest udręką, a praca przykra i męcząca.

Gorąco zachęcam Cię do zrobienia sobie testów, badających Inteligencję Wieloraką – nie pomyl ich z testami na IQ, których celem jest podział na inteligentnych i głupców, a więc jak wcześniej wykazałem – anachronicznych. Możesz w tym celu kupić, wypożyczyć książkę z takimi testami, albo skorzystać z pracy jednego z moich uczniów: Marcina Kamińskiego, który taki test stworzył i nieodpłatnie udostępnił na łamach serwisu: http://kursy.język-polski.pl/. Znajdziesz go tutaj: Test Inteligencji Wielorakiej. Zwróć również na słowa, których używasz dla opisywania świata i doświadczanych doznań.

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.