Słownik. Inny świat - opracowanie lektury

Kawecze

3.8 1 1 1 1 1 Rating 76%

Inny świat. Kawecze

Artykuł znaczenie pochodzenie i znaczenie terminu: kawecze.

Kawecze

Znaczenie nazwy kawecze:

„Pieczę nad nim i nad wszystkim, co się w nim działo, sprawował naczelnik "kulturno-wospitatielnoj czasti«, zwanej także w skrócie »kawecze«".

Kto mógł pełnić funkcję kawecze:

„Nieco później, w obozie, spotkałem osiemnastoletniego chłopca, który pełnił funkcję naczelnika »kawecze« (kulturno-wospitatielnaja czast') tylko z tego tytułu, że niegdyś jako "biezprizorny" uczęszczał na kursy pedagogiczne w więzieniu".

„Do stanowiska naczelnika »kawecze« mógł pretendować tylko człowiek wolny lub zwolniony więzień, który odsiedział swój wyrok w obozie za przestępstwo pospolite; jego pomocnika wyznaczano również spośród »bytowików«".

Lokalizacja kawecze:

„»Kawecze« mieściło się w małej komórce obok jednego z baraków, a wchodziło się doń z rzadko uczęszczanej ścieżki tuż koło drutów. Przy żelaznym piecyku siedział siwy jak gołąb Paweł Iljicz i podlepiał książki, wycinał ozdoby z kolorowego papieru lub pięknymi literami kaligrafował na stole nazwiska stachanowców na »czerwoną tablicę«".

„zwolniony po trzyletnim wyroku złodziej moskiewski Kunin urzędował w »kawecze« w asyście starego Pawła Iljicza, który odsiadywał ósmy rok w obozach za zamordowanie brata".

Funkcja kawecze w Jercewie:

„Przedstawienia więc pozostały jedyną dziedziną, w której »kawecze« mogło liczyć na pełne poparcie więźniów".

„Cała działalność »kawecze« sprowadzała się do wypożyczania książek z biblioteki obozowej i do urządzania przedstawień w baraku »chudożestwiennoj samodiejatielnosti«".

„Biblioteczka »kawecze« zawierała wszystkiego kilkadziesiąt egzemplarzy Woprosow leninizma Stalina, trochę obcojęzycznych wydawnictw propagandowych Gosizdatu, parę kompletów klasyków rosyjskich oraz kilkaset zbroszurowanych uchwał i przemówień z posiedzeń Wierchownogo Sowieta".

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.