Dżuma - opracowanie lektury

Cottard - charakterystyka bohatera

3.5753424657534 1 1 1 1 1 Rating 72%

Cottard - charakterystyka bohatera

"Dżuma" Albert Camus

Rentier Cottard to postać, która jako jedyna cieszy się z nieszczęścia jakim jest epidemia dżumy.  Cottard z człowieka zamkniętego w sobie i wyalienowanego ze społeczeństwa zmienia się w osobę, która zaczyna korzytać z życia. Bohater zmienia swój stosunek do otoczenia. Inni bohaterowie zauważają  zmianę w jego zachowaniu. Gdy jednak Rentier Cottard dowiaduje się, że kryzys związany z chorobą zostaje zażegnany barykaduje się w mieszkaniu i zaczyna strzelać.

1. Kim jest Cottard?

- Rentier Cottard

- przedstawiciel fabryki produkujacej wina i likiery (Przedstawiciel był zawsze samotny i nieufny)

- mieszkaniec Oranu

- sąsiad Granda

- przestępca

- niedosżły samobójca

2. Wartości Cottarda:

- pieniądze

- wolność

3. Działania, które podejmuje Cottard:

- próbuje się powiesić: Rieux przeczytał wypisane czerwoną kredą: Wejdźcie, powiesiłem się.Weszli. Sznur zwisał z góry nad przerwóconym krzesłem, stół był osunięty w kąt. Ale sznur zwisał w próżni.

- Odczepiłem go w porę - powiedział Granda

- cieszy sie z epidemii dżumy Dżuma mu dogadza

- zaczyna prowadzić aktywne życie towarzyskie €žDżuma mu dogadza. Z człowieka samotnego, który samotnym być nie chciał, czyni współwinowajcę.€

- nie przyłącza się do pomagających w czasie epidemii Jedną tylko prawdziwą  zbrodnię popełnił: zgodził się w swym sercu na to, co zabija dzieci i dorosłych. Resztę rozumiem, ale to musze mu wybaczy杠

- kiedy epidemia dobiega końca barykaduje się w mieszkaniu i zaczyna strzelać

- To okno Cottarda - powiedział nagle Grandbardzo wzburzony. Ale przeciez Cottard znikł.

- Dlaczego strzelają? zapytał Rieux policjanta.

- Żeby odwrócić jego uwagę. Czekamy na wóz z potrzebnym sprzętem, bo strzela do tych którzy próbują wejść przez bramę. Zranił policjanta.

4. Motywy Cottarda:

- działalność przestępcza, boi się aresztowania w związku z tym próbuje popełnić samobójstwo. Epidemia zmienia jego podejście - liczy na to, że po jej końcu jego winy zostaną odpuszczone.

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.