Lalka - opracowanie lektury

Pani Meliton - charakterystyka z cytatami

3.7083333333333 1 1 1 1 1 Rating 74%

Pani A. Meliton - Lalka B. Prusa.

Pani Meliton - charakterystyka z cytatami

Pani Meliton to jedna z bardziej tajemniczych kobiet w Lalce Bolesława Prusa. Jednocześnie jest chyba najbardziej cyniczną bohaterką Lalki.

 

Wygląd pani Meliton

„Chuda baba, mała, trajkocze jak młyn, a czujesz, że mówi tylko to, co chce powiedzieć”. Zapiski Ignacego Rzeckiego w "Pamiętniku starego subiekta.

Izabela Łęcka ufa Pani Meliton

„Poproszę panią Meliton, ona mi to ułatwi...” Izabela Łęcka wierzy w to, że bohaterka pomoże jej znaleźć kupca na drogocenną zastawę.

Pani Meliton często odwiedza S. Wokulskiego

„zaszczyca nas wizytami od chwili powrotu Stasia z Bułgarii”. Zapiski Ignacego Rzeckiego w "Pamiętniku starego subiekta.

Pani Meliton pomaga Wokulskiemu uwieść Izabelę Łęcką

„Niech pan powie panu Wokulskiemu, (...) ażeby jutro, około pierwszej, był w Łazienkach...” Zapiski Ignacego Rzeckiego w "Pamiętniku starego subiekta.

Pani Meliton miała trudne życie

„przeszła twardą szkołę życia, w której nauczyła się nawet lekceważyć powszechnie przyjęte opinie.” Według narratora "Lalki" Bolesława Prusa.

Kiedyś była nauczycielką, teraz Pani Meliton jest pośredniczką

„Nie była już nauczycielką, ale rekomendowała nauczycielki; nie myślała o zamążpójściu, ale swatała młode pary; nikomu nie oddawała swego serca, ale we własnym mieszkaniu ułatwiała schadzki zakochanym. Że zaś każdy i za wszystko musiał jej płacić, więc miała trochę pieniędzy i z nich żyła.” Narrator o bohaterce "Lalki" Bolesława Prusa.

Pani Meliton jest cyniczna

„W początkach nowej kariery była posępna i nawet cyniczna”. Narrator o bohaterce "Lalki" Bolesława Prusa.

Pani Meliton jest wyrachowana

„Z czasem jednak stała się powściągliwszą w mowie, a niekiedy nawet moralizującą, spostrzegłszy, że wygłaszanie zdań i opinii przyjętych przez ogół wpływa na wzrost dochodów.” Narrator o bohaterce "Lalki" Bolesława Prusa.

Pani Meliton jest zna zasady, którymi rządzi się świat

„prędko zauważyła, że Wokulski zbyt nabożnie przypatruje się pannie Izabeli. Zrobiwszy to odkrycie wzruszyła ramionami; cóż ją mógł obchodzić kupiec galanteryjny zakochany w pannie Łęckiej? Gdyby upodobał sobie jakąś bogatą kupcównę albo córkę fabrykanta, pani Meliton miałaby materiał do swatów, Ale tak!...” Bohaterka nie daje szans Stanisławowi Wokulskiemu.

Pani Meliton jest zaradna

„sama zaczepiła go o pannę Izabelę ofiarowując swoje usługi”. Narrator o bohaterce "Lalki" Bolesława Prusa.

Pani Meliton jest dobrze wykorzystuje swoją pozycję i informacje

„I stanął milczący układ: Wokulski płacił hojnie, a pani Meliton udzielała mu wszelkich informacyj o rodzinie Łęckich i związanych z nimi osobach wyższego świata. Za jej nawet pośrednictwem Wokulski nabył weksle Łęckiego i srebra panny Izabeli.” Narrator o bohaterce "Lalki" Bolesława Prusa.

Cynicznie ocenia kobiety

„Sama jestem kobietą i wiem, że kobiet nie zdobywa się ofiarami, tylko siłą. (...) Siłą piękności, zdrowia, pieniędzy... (...) Rozumu nie tyle, prędzej pięści.” Bohaterka w reakcji na podarcie przez Stanisława Wokulskiego wykupionych weksli Tomasza Łęckiego;

„Pamiętaj Pan, że kobiety są niewolnicami tylko tych, którzy potrafią je mocno trzymać i dogadzać ich kaprysom.” Bohaterka napisała w liście do Stanisława Wokulskiego.

Zna potęgę miłości

„łatwiej wyrzucić tysiące rubli z kieszeni aniżeli jedno przywiązanie z serca”. Dobra rada dla Stanisława Wokulskiego żeby zerwał relacje w Łęcką.

Pomaga Stanisławowi Wokulskiemu

„stara dama dostarczała ważnych informacyj Wokulskiemu, ale dotyczących tylko panny Izabeli”. Narrator o bohaterce "Lalki" Bolesława Prusa.

Pomyliła się co do Izabeli Łęckiej

„panna Izabela, postawiona między biedą a wyjściem za marszałka, chętnie zgodzi się na każdą inną kombinację”. Bohaterka napisała liście do Stanisława Wokulskiego.

Źródło:

Lalka B. Prus - strona Uniwersytetu Gdańskiego

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.