Lalka - opracowanie lektury

Rossi - charakterystyka bohatera

Rossi. Lalka B. Prusa

Rossi - charakterystyka bohatera z cytatami

Jedyny aktor w Lalce B. Prusa to Rossi. Charakterystyka bohatera nie sprawia większych trudności (mimo rozbieżności opinii o nim).

 

Rossi to dawna miłość Izabeli Łęckiej

„Przed paroma laty, właśnie w Paryżu, (...) był ideałem panny Izabeli; kochała się w nim, i nawet nie kryła swych uczuć” Narrator o przeszłości.

Rossi to kiepski aktor

"któremu ja urządzałem klakę i znosiłem mu do teatru prezenta… Czymże on był?…" S. Wokulski w myślach o relacjach pomiędzy I. Łęcką a włoskim aktorem.

"znany jej i ciotce jeszcze z Paryża" Narrator o relacjach pomiędzy I. Łęcką a włoskim aktorem.

Izabela Łęcka nadal kocha Rossiego

"Już o pierwszej w południe była u ciotki. Co chwilę wstawała do okna, każdy turkot przyśpieszał bicie jej serca, za każdym uderzeniem dzwonka drgała; zapominała się w rozmowie, na twarz jej wystąpiły silne rumieńce… No — i Rossi nie przyszedł!…

A tak dziś była piękną. Ubrała się, umyślnie dla niego w jedwabną sukienkę kremowej barwy (z daleka wyglądało to jak zmięte płótno), miała brylantowe kolczyki (nie większe od ziarn grochu) w uszach i pąsową różę na ramieniu." Narrator opisuje zachowanie I. Łęckiej oczekującej na włoskiego aktora.

By się do niego zbliżyć, wykorzystuje zakochanego w niej Wokulskiego „przysłaniała twarz do połowy wachlarzem i cudownymi, rozmarzonymi oczyma zdawała się pożerać aktora. Czasami wachlarz z białych piór opadał jej na kolana, a wtedy Rzecki na twarzy panny Izabeli spostrzegał ten sam wyraz zamagnetyzowania, który go tak zdziwił w fizjognomii Wokulskiego. " I. Rzecki opisuje zachowanie I. Łęckiej w pamiętniku.

Rossi wiedział, że Izabela się w nim kocha

„wiedział o tym, bywał co dzień w domu hrabiny, grał i deklamował wszystko, co mu kazała panna Izabela, a wyjeżdżając do Ameryki ofiarował jej włoski egzemplarz Romea i Julii z dedykacją: "Mdła mucha więcej ma mocy, czci i szczęścia aniżeli Romeo..."” Narrator o aktorze.

Rossi wykorzystywał znajomość z Izabelą Łęcką

„troskliwie wypytywał się o pannę Izabelę” Narrator o aktorze po jego przyjeździe do Warszawy.

Rossi nie przyszedł na spotkanie z Izabelą i jej ciotki

„nie przyszedł; przysłał tylko list, w którym przepraszał za zawód i usprawiedliwiał się niespodziewaną wizytą jakiejś wysoko położonej osoby”.

Rossi to wybitny włoski aktor

„Znakomity artysta” Narrator.

„Wielki tragik włoski”. Narrator o myślach I. Łęckiej.

Rossi sławny aktor

„którego podziwiał cały świat” według I. Łęckiej.

Rossi to wygnaniec

„wielki tułacz” tak określa go I. Łęcka w myślach.

Źródło:

Lalka B. Prus - strona Uniwersytetu Gdańskiego

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.