Recytacja prozy, recytacja wiersza

Jak wybrać tekst do recytacji?

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 93%

Recytacja. Jak dobrze wybrać tekst do recytacji?

Artykuł ma pomóc w wyborze tekstów do recytacji. Wskazać na co recytator powinien zwrócić uwagę wybierając tekst do recytacji.

Wybór tekstu do recytacji jest najważniejszym dla recytatora momentem, który decyduje o dalszej jego pracy i efektach. Źle dobrany tekst automatycznie skreśla nawet najwybitniejszych recytatorów i najwspanialsze wykonania.

Kluczowe zasady wyboru tekstu do recytacji

  1. Zgodność z regulaminem konkursu - uważnie przeczytaj regulamin konkursu, często są tam wskazane ograniczenia: do wybranego tematu, do wybranej epoki, do wybranego autora itp.
  2. Dostosowanie treści utworu do wieku recytatora - Twój wiek decyduje o Twoich możliwościach poznawczych, rozwoju emocjonalnym, dojrzałości itp. Dobieraj tekst, który jest dostosowany do Twojego wieku.
  3. Dostosowanie utworu do płci recytatora - niedopuszczalne jest, by recytator recytował tekst, w którym podmiot liryczny jest innej płci niż on sam. Dziewczyny recytują wiersz, w którym nie wypowiadają się jako mężczyźni. Chłopcy recytują wiersze, w których nie wypowiadają się jako dziewczyny.

Ważne kryteria wybierania tekstu do recytacji

  1. Oryginalność tekstu - wybieraj tekst, którego nikt inny nie wybierze, którego jury jeszcze nie słyszało.
  2. Zgodność z twoimi poglądami - wybieraj teksty, z których przesłaniem się zgadzasz; dzięki temu recytując będziesz mówić szczerze i będziesz chciał przez tekst zakomunikować właśnie to przesłanie.
  3. Rozumienie tekstu - wybieraj teksty, które potrafisz zinterpretować, które rozumiesz; np. nie wybieraj wierszy o wojnie, bo nie możesz ich rozumieć - zamiast tego wybieraj teksty, dotyczące elementów rzeczywistości, z które znasz.
  4. Tekst pozbawiony dialogów - recytacja tym różni się od gry aktorskiej, że recytator mówi w swoim imieniu, nie udaje kogoś innego. Kiedy tekst zawiera dialogi recytator zamienia się w aktora, a recytacja zwykle staje się nieciekawa (niespójna, fragmentaryczna, pozbawiona interpretacji).
    1. *Ciekawym zabiegiem, o ile formuła konkursu na to pozwala, jest wybranie z dialogu kwestii tylko jednego bohatera - uzyskujesz wtedy dialog pozorny, który pozwala na dość efektowną recytację.
Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.