Rozprawka

Rozprawka. XIX-wieczny kolonializm

3.2727272727273 1 1 1 1 1 Rating 65%

Rozprawka na temat:

Wychodząc od analizy fragmentu „Jądra Ciemności’’ Josepha Conrada, przedstaw obraz i ocenę XIX-wiecznego kolonializmu.

 Zobacz jak napisać {ln: Jak napisać rozprawkę?}

 

Książka napisana w okresie Młodej Polski (modernizmu) przez Josepha Conrada pt. „Jądro Ciemności” opowiada o losach dwóch bohaterów: Kurtza oraz Charli Marlowa. Akcja dzieje się na „czarnym lądzie” z udziałem białych ludzi, którzy mieli pomóc Afrykańczykom w rozwinięciu cywilizacji. Książka ta posiada narrację szkatułkową, dzięki której czytelnik lepiej wczuwa się w całą historię, realizuje ona również teorię Sokoła. Sądzę, iż kolonializm jest bestialską metodą dążenia do władzy oraz wzbogacenia się kosztem narodów słabiej rozwiniętych. Postaram się to poprzeć kilkoma sensownymi argumentami.
Po pierwsze biali ludzie kazali czarnym wykopać dziurę, która była bezużyteczna i do niczego nie potrzebna. Po co? Może chcieli im pokazać swą wyższość? A może po prostu się znęcali. Jedno jest pewne, nie chcieli dla nich niczego dobrego. Przykładem może być również potłuczenie rur sprowadzonych w celu poprawienia bytu ludzi czarnych, o czym mowa w cytacie „Odkryłem, że wrzucono tam całe mnóstwo rur sprowadzonych dla zdrenowania  osady”. Patrząc prawdzie w oczy ludzie, którzy pojechali pomóc mieszkańcom Afryki, nie dość, że im nie pomagali to dodatkowo wykorzystywali ich do bezsensownych prac.
Kolejną sprawą godną uwagi jest to, iż do takich prac wykorzystywane były nawet dzieci. Autor pisze o młodym czarnym człowieku - prawie chłopcu, który był również wycieńczony i już prawie czekał na śmierć. Bohater książki Marlow podarował chłopcu suchara, którego sam wcześniej dostał, lecz co taki suchar może zmienić? Sądzę, iż chciał on tylko zagłuszyć tym swoje własne wyrzuty sumienia.
Stan zdrowia oraz stan fizyczny czarnych ludzi również pozostawia wiele do życzenia. Ludzie byli tam wycieńczeni: „Czarne kształty czołgały się, leżały, siedziały między drzewami, opierając się o pnie, tuliły się do ziemi”. To efekty wykorzystywania ich do pracy oraz bardzo złego żywienia – „żywieni nie znaną im strawą”. Umierali oni w wielkich i niewyobrażalnych męczarniach na wskutek chorób, głodu czy przemęczenia. Opisując te obrazy autor nie na darmo zacytował fragment „Boskiej Komedii” – „Ponury krąg jakiegoś interno” – chciał on podkreślić jakie to wszystko jest straszne.
Kontrast zastosowany w „Jądrze Ciemności” poprzez zestawienie ludzi białych i czarnych pokazuje nam opis księgowego – pierwszej osoby, którą spotyka Charlie Marlow w Afryce. Miał wykrochmalony kołnierzyk, śnieżne spodnie, jasny krawat, lakierki i by ł uczesany, jednym słowem zadbany. To pokazuje jak Europejczycy czuli się lepsi od swoich „braci” z czarnego lądu. Lecz chęć wzbogacenia się i władzy nie odbijała się tylko na mieszkańcach Afryki, najbardziej zachłanny z białych, dla którego najważniejsza była kość słoniowa czyli Kurtz. Wysłał „oddział” ludzi, którzy mu służyli, aby zaatakowali statek Marlowa. Kurtz zaczął czuć zagrożenie ze strony innego białego człowieka i chciał się temu przeciwstawić a Afrykanie traktowali go jak bóstwo, więc wykonywali rozkazy.
Jak pokazuje historia człowiek często nie ma najmniejszych skrupułów, aby wykorzystać, poniżyć czy zabić inną osobę. Przeważnie kieruje wtedy nami rządza władzy albo chęć wzbogacenia się.Utwór ten obrazuje nam, że człowiek jest zły, dowodem na to jest Kurtz, który w Europie był porządnym obywatelem, a w Afryce gdzie nie było prawa cywilnego, stracił też moralne. Sądzę, iż ludziom na świecie żyłoby się duże lepiej, jeśli w codziennym biegu czasem się zatrzymamy i spojrzymy na coś innego niż tylko na siebie. Być może wtedy pojęcie kolonializm, przemoc, zło, terroryzm będzie można znaleźć tylko w podręcznikach do historii.

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.