Szkoła podstawowa - języka polski

Wiedza i umiejętności ósmoklasisty - Lektury obowiązkowe

4.5 1 1 1 1 1 Rating 90%

Spis treści

Lektury obowiązkowe:

książki w całości

  1. Adam Mickiewicz, Dziady część II
  2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (całość i fragmenty: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego)
  3. Aleksander Fredro, Zemsta;
  4. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
  5. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
  6. Bolesław Prus, Katarynka;
  7. Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
  8. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa;
  9. Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni;
  10. Henryk Sienkiewicz, Latarnik
  11. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
  12. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;
  13. Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa;
  14. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);
  15. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem;
  16. Juliusz Słowacki, Balladyna;
  17. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny;
  18. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi;
  19. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań);
  20. Sławomir Mrożek, Artysta;
  21. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;

wiersze i fragmenty książek

  1. Adam Mickiewicz
    1. Pani Twardowska
    2. Powrót taty
    3. Reduta Ordona
    4. Sonety krymskie - 1 utwór
    5. Śmierć Pułkownika
    6. Świtezianka
    7. inne wiersze
  2. Anny Kamieńskiej
  3. Biblia
    1. o miłosiernym Samarytaninie
    2. o pannach roztropnych
    3. o siewcy
    4. o talentach
    5. stworzenie świata i człowieka
  4. Bolesława Leśmiana
  5. Cypriana Norwida
  6. Czesława Miłosza
  7. Ignacy Krasicki
    1. wybrane bajki;
    2. Żona modna;
  8. Jan Kochanowski
    1. fraszki
    2. pieśni
    3. treny
      1. I
      2. V
      3. VII
      4. VIII
  9. Jana Brzechwy
  10. Jana Lechonia
  11. Jana Sztaudyngera - fraszki
  12. Jana Twardowskiego
  13. Jarosława Marka Rymkiewicza
  14. Jerzego Lieberta
  15. Joanny Kulmowej
  16. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;
  17. Juliana Tuwima
  18. Juliusza Słowackiego
  19. Kazimierza Wierzyńskiego
  20. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
  21. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
  22. Leopolda Staffa
  23. Mariana Hemara
  24. Melchior Wańkowicz, 
    1. Ziele na kraterze (fragmenty)
    2. Tędy i owędy (wybrany reportaż).
  25. Mitologia
    1. Mit o powstaniu świata
    2. o Prometeuszu
    3. o Dedalu i Ikarze
    4. o Demeter i Korze
    5. o Heraklesie
    6. o Orfeuszu i Eurydyce
    7. o Syzyfie
    8. o Tezeuszu i Ariadnie
  26. Pieśni i piosenki patriotyczne
  27. Podania i legendy polskie, w tym
    1. o Kraku i Wandzie
    2. o Lechu
    3. o Piaście
  28. Stanisława Barańczaka
  29. Stanisława Jerzego Leca - aforyzmy
  30. Tadeusza Różewicza
  31. Wisławy Szymborskiej
  32. Władysława Bełzy
  33. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym:
  34. Charles Perrault, Kopciuszek
  35. Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;
  36. Zbigniewa Herberta

Lektury uzupełniające

(obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:

  1. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy;
  2. Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna;
  3. Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie;
  4. Alfred Szklarski, wybrana powieść;
  5. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo;
  6. Arkady Fiedler, Dywizjon 303;
  7. Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka;
  8. Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa;
  9. Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża;
  10. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze;
  11. Ewa Nowak, Pajączek na rowerze;
  12. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść;
  13. Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant;
  14. Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy;
  15. Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei (fragmenty);
  16. Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy;
  17. Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli;
  18. Karol May, Winnetou;
  19. Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty) lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże.
  20. Kornel Makuszyński, wybrana powieść;
  21. Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów;
  22. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza;
  23. Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść;
  24. Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów;
  25. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera;
  26. Melchior Wańkowicz, Monte Cassino (fragmenty);
  27. Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty);
  28. Nancy H Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów;
  29. Olaf Fritsche, Skarb Troi;
  30. Selma Lagerlöf, Cudowna podróż;
  31. Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty);
  32. Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i in.)
  33. inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela.
Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.