Asertywność. Kurs asertywności

Jak skutecznie i asertywnie rozwiązywać konflikty?

Asertywność w sytuacji konfliktu

Na wstępie należy wyjaśnić czym jest konflikt. Najprościej sprowadzić go do różnicy w poglądach, pragnieniach, potrzebach i opiniach. Tak pojmowany należy uznać za zjawisko absolutnie normalne i permanentnie występujące w życiu społecznym.

Co zatem powoduje, że postrzegane jest tak negatywnie? Oczywiście strach przed konfliktem. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że jest on rzeczą nieuniknioną, bo wynikają z różnic międzyludzkich. Zapominają, że często stosowane uniki, ucieczki przed nim, konfliktu nie rozwiązują. Tylko stawianie czoła konfliktom pomaga naprawić sytuację, rozwiązać problem. Każde inne zachowanie odkłada go w czasie, powodując jednocześnie gromadzenie się poczucia krzywdy i agresji.

Każdemu konfliktowi należy stawić czoła w momencie, w którym się pojawia. Konflikt sam w sobie jest bardzo pozytywnym zjawiskiem, gdyż pozwala na zmiany złych wzorców wyniesionych z dzieciństwa czy innych doświadczeń. Kiedy się pojawia najgłupszą rzeczą jaką można zrobić to zareagować na niego gniewem, pretensjami. Takie zachowanie jest typowe dla dzieci – wielu ludzi nie nauczyło się jeszcze radzić sobie w takich sytuacjach, dlatego wykorzystuje mechanizmy, których nauczyli się w dzieciństwie. Zamiast tego znacznie lepiej jest spróbować zrozumieć przyczyny postawy partnera, zapytać go o nie. Następnie najlepiej jest wyrazić swoje uczucia wobec partnera, później wobec jego postawy, by wreszcie wyjaśnić motywacje własnej postawy. Kolejnym ważnym krokiem jest zapytanie partnera o uczucia związane z Twoją postawą, z Tobą. Jeśli w wyniku takiego dialogu żadne z was nie zmieniło stanowiska warto odnaleźć kompromisowe rozwiązanie, jeśli nie uda się, to znajdźcie wspólnie satysfakcjonującą wszystkich alternatywę dla proponowanych rozwiązań konfliktu. Warto w tej sytuacji pamiętać, że sukcesem jest rozwiązanie, z którego wszystkie strony są zadowolone. W przeciwnym wypadku powstaje nierówność, prowadząca tylko do następnego konfliktu.

 


Streszczenie:

  1. Asertywność w sytuacjach konfliktu

    1. konflikt to różnica w poglądach, pragnieniach, potrzebach i opiniach

    2. strach przed konfliktem

    3. stawianie czoła konfliktom


Bibliografia:

Alberti R., Emmons M.: Asertywność, Gdańsk 2003

Mansfield P.: Jak być asertywnym, Poznań 1995

 

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.