Lalka - opracowanie lektury

Klejn

4.1071428571429 1 1 1 1 1 Rating 82%

Charakterystyka Klejna - "Lalka" B. Prusa

Klejn - charakterystyka z cytatami

Celem artykułu jest przedstawienie charakterystyki subiekta w sklepie Stanisława Wokulskiego z "Lalki" Bolesława Prusa.

Klejn. Charakterystyka zewnętrzna

Informacje wstępne

Subiekt w sklepie Stanisława Wokulskiego.

Pracuje w dziale porcelany

„stanął na zwykłym miejscu przy porcelanie". Narrator opisuje bohatera "Lalki" Bolesława Prusa.

Wygląda niezdrowo, jest niedożywiony

„mizerny subiekt, ze smutnym uśmiechem na posiniałych ustach". Narrator opisuje bohatera wchodzącego do sklepu.

Miejsce zamieszkania

Mieszka w kamienicy, którą od Łęckich kupił Stanisław Wokulski

„Ale kupuje nie na własne imię, tylko za pośrednictwem starego Szlangbauma... Tak przynajmniej mówią w domu, bo i ja tam mieszkam." Rozmowa bohatera z I. Rzeckim, w której charakteryzowany bohater opowiada o plotkach mieszkańców kamienicy Łęckich związanych ze sprzedażą budynku, w którym mieszkają.

„mieszka w Stachowej kamienicy". Według I. Rzeckiego w "Pamiętniku starego subiekta".

Rola Klejna w fabule

Opowiedział I. Rzeckiemu historię powrotu studentów do mieszkania nad baronową „Zabawną historię i pouczającą opowiedział mi." I. Rzecki w "Pamiętniku starego subiekta".

Maruszewicz doniósł na niego został aresztowany razem ze studentami „Oni mieszkali w domu baronowej Krzeszowskiej, no i trochę, co prawda, szykanowali tego... tego Maruszewicza... On groził, a ci jeszcze lepiej... W końcu poleciał na skargę do cyrkułu... Zeszła policja, zrobił się jakiś skandal i wszystkich trzech wzięto do kozy." I. Rzecki rozmawia ze S. Wokulskim.

Klejn. Charakterystyka wewnętrzna

Zainteresowania i światopogląd

Interesuje się polityką i ekonomią

„Kursa jednak spadają, a przed chwilą czytałem, że flota angielska wpłynęła na Dardanele". Rozmowa bohatera z I. Rzeckim w sklepie o wojnie.

Ma socjalistyczne poglądy

„Socjalizm... - szepnął mizerny subiekt kryjąc się za porcelanę". Odpowiedź bohatera w rozmowie z I. Rzeckim dowodzi wyższości socjalizmu nad bonapartyzmem.

„zaczyna się zaniedbywać. Spóźnia się do sklepu, znosi jakieś książeczki, chodzi na sesje nie wiadomo z kim... Ale to najgorsze, że z sumy przeznaczonej mu przez Wokulskiego wziął już tysiąc rubli i wydał w ciągu jednego dnia. Na co?..." I. Rzecki w "Pamiętniku starego subiekta".

„Gdyby tylko wydobył się z tych niepotrzebnych stosunków; bo z Żydami może nie być awantury, ale z nim!..." I. Rzecki w "Pamiętniku starego subiekta".

Postawa wobec ludzi

Antysemita

„Kto wie, co gorsze: Żyd czy szlachcic". Rozmowa charakteryzowanego bohatera z Lisieckim na temat wielkich interesów Stanisława Wokulskiego.

„Bo m y dobrze ich znamy, choć się i do n a s umizgają. (...) To migdały! ale przerachowali się... My wiemy, do czego oni są zdolni, gdyby mieli siłę." Słowa bohatera do I. Rzeckiego.

Według Ignacego Rzeckiego skrycie kocha Helenę Stawską

„sam kocha się w niej. Półgłówek!... On także mieszka w domu baronowej i niekiedy bywa u pani Stawskiej ; ale podczas wizyt siedzi tak strasznie smutny, że Helunia pewnego wieczora zapytała babki: czy pan Klejn nie brał dziś olejku?... Marzyciel! Komu to myśleć o podobnej kobiecie..." I. Rzecki w "Pamiętniku starego subiekta".

Osobowość

Uczciwy

„najlepszą miarą jego poczciwości jest fakt, że nawet baronowa Krzeszowska nie wyrzuciła go ze swego domu, gdzie po dawnemu mieszka na trzecim piętrze, zawsze cichutki, nikomu nie mącąc wody." I. Rzecki w "Pamiętniku starego subiekta".

„uczciwy zaś Klejn ma towarzystwo, jakiego pragnął." I. Rzecki w "Pamiętniku starego subiekta".

Opinie o Klejnie

„Uważałem Klejna za człowieka bardzo postępowego, może nawet zanadto postępowego, ale teraz myślę, że to jest wielki zacofaniec." I. Rzecki w "Pamiętniku starego subiekta".

„Pomimo to wszystko dobry chłopak!" I. Rzecki w "Pamiętniku starego subiekta".

„Niech go tam Pan Bóg oświeca i chroni." I. Rzecki w "Pamiętniku starego subiekta".

„Swoją drogą, ostrzegłem Klejna i dodałem, że byłby to bardzo przykry wypadek, gdyby on, subiekt Wokulskiego, miał proces o jakieś studenckie awantury." I. Rzecki w "Pamiętniku starego subiekta" w reakcji na donosy Maruszewicza na charakteryzowanego bohatera.

„narwaniec!... Dobry chłopak, ale żaden subiekt..." I. Rzecki do S. Wokulskiego.

Źródło:

Lalka B. Prus - strona Uniwersytetu Gdańskiego

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.