Lalka - opracowanie lektury

Hrabina Karolowa

3.5294117647059 1 1 1 1 1 Rating 71%

Charakterystyka - hrabina Karolowa. "Lalka" Bolesława Prusa

charakterystyka z cytatami

Siostra Tomasza Łęckiego i Hortensji z Łęckich

Ma na imię Joanna

„Dziękuję ci, Joasiu - odpowiedziała prezesowa.”

 

Oziębła

„hrabina zimna jak zwykle”. Narrator o Hrabinie Joannie, gdy wracała z Izabelą i prezesową ze spaceru w parku nie spotkawszy spodziewanego Wokulskiego.

Prowadzi ochronkę

„Wyobraź sobie, co za szczęście spotkało moją ochronkę.” Napisała w liście do Izabeli Łęckiej o tym, jak Wokulski podarował jej 1000 rubli.

Jest życzliwa Izabeli Łęckiej

"Jakiż Bóg dobry — zawołała — że zesłał wam tyle szczęścia! Cóż to, podobno Tomasz wziął za kamienicę dziewięćdziesiąt tysięcy, i twój posag ocalony?... Nigdy bym nie przypuszczała..."

"Ale wypuścić czy — jeśli chcesz — odrzucić hrabiego Saint-Auguste, to już daruj!... Człowiek młody, majętny, bardzo dobrze, i jeszcze z taką karierą!... Teraz właśnie przewodniczy jednej deputacji do Ojca świętego i zapewne dostanie specjalne błogosławieństwo dla całej rodziny, no a hrabia Chambord nazywa go cher cousin... Ach, Boże!" Hrabina Joanna z Łęckich robi wyrzuty Izabeli, że nie wybrała żadnego z dobrze sytuowanych kandydatów na męża.

"Mimo to hrabina Karolowa nie przestała kochać panny Izabeli; owszem — jej energia i poświęcenie, okazane przy sprzedaży pamiątek, zbudziły w sercu starej damy nowe źródło uczuć rodzinnych. Nie tylko uprosiła pannę Izabelę o przyjęcie pięknego kostiumu, nie tylko co dzień bywała u niej albo ją wzywała do siebie, ale jeszcze (co było dowodem niesłychanej łaski) na całą Wielką Środę ofiarowała jej swój powóz." Narrator w "Lalce" Bolesława Prusa o hrabinie Joannie.

Swata Izabelę Łęcką z Kazimierzem Starskim

"Ciotka zawsze o tobie myśli. Dla ciebie jest to wyborna partia, którą tym łatwiej będzie zrobić, że Tomasz ma kapitalik, który powinien mu wystarczyć, a Kazio coś słyszał o zapisie ciotki Hortensji dla ciebie. No, przypuszczam, że Starski jest trochę zadłużony. W każdym razie to, co mu zostanie z majątku babki, z tym, co ty możesz wziąć po Hortensji, powinno by wam na jakiś czas wystarczyć. A później zobaczymy. On ma jeszcze stryja, ty masz mnie, więc wasze dzieci nie doznają biedy." Hrabina Joanna z Łęckich w rozmowie z Izabelą Łęcką.

Swata Izabelę Łęcką ze starym Marszałkiem - cyniczny stosunek do małżeństwa

"Marszałek nie jest wprawdzie Adonisem, no — ale... Gdyby nasze obowiązki były do spełnienia łatwe, nie istniałaby zasługa. Zresztą, mój Boże, któż nam broni mieć na dnie duszy jakiś ideał, o którym myśl osładza najcięższe chwile? Na koniec, mogę cię zapewnić, że położenie pięknej kobiety, mającej starego męża, nie należy do najgorszych. Wszyscy interesują się nią, mówią o niej, składają hołdy jej poświęceniu, a znowu stary mąż jest mniej wymagający od męża w średnim wieku..." Hrabina Joanna z Łęckich w rozmowie z Izabelą Łęcką.

Jest stara

„czuję, że na starość zostałabym demokratką” Napisała w liście do Izabeli Łęckiej.

Gardzi niższymi klasami - demokratami

„Moja Belu - rzekła staruszka ucałowawszy ją jeszcze raz - dlaczegóż to Joasia nie chce przyjechać do mnie? (...) Nie przyjedzie, bo nie chce spotkać się z Wokulskim, oto cały sekret..: - mówiła nieco wzruszona prezesowa. - On dla niej wtedy dobry, kiedy sypie pieniądze na jej ochronę... Powiem ci, Belu, że twoja ciotka nigdy już nie będzie mieć rozumu...” Prezesowa Zasławska w rozmowie z Izabelą Łęcką o Hrabinie Joannie.

Manipulantka - wykorzystuje Stanisława Wokulskiego do swoich celów

„Twój ojciec ma słuszność - odparła hrabina - ten człowiek może być użytecznym.” Hrabina Joanna z Łęckich w rozmowie z Izabelą na kweście.

Robi Stanisławowi Wokulskiemu dobrą reklamę na salonach arystokratycznych

"hrabina Karolowa we wszystkich salonach opowiadała o pieniądzach, które złożył na jej ochronę"

Jest wobec Stanisława Wokulskiego bardzo uprzejma i życzliwa, jeśli go potrzebuje

„prezesowa Zasławska (...) jest bezdzietna i ma parę ładnych wnuczek. Zróbże pan dobry wybór!... Tymczasem przypatrz się jej, a gdy ci panowie odejdą, przedstawię pana.” Słowa hrabiny Joanny z Łęckich do Stanisława Wokulskiego.

Źródło:

Lalka B. Prus - strona Uniwersytetu Gdańskiego

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.