Lalka - opracowanie lektury

Felicja Janocka (Fela)

4.0833333333333 1 1 1 1 1 Rating 82%

Felicja Janocka "Lalka" B. Prusa (Fela)

Felicja Janocka - charakterystyka cytatami

Fela stanowi przykład młodej, naiwnej niedokończonej aystokratki. Jest młodszą siostrą Eweliny Janockiej, która jest żywym przykładem pustej arystokratycznej lalki.

Wiek

„Fela Janocka, stryjeczna siostra mojej pani; bardzo miłe dziecko, ma z osiemnaście lat.” Baron Dalski prezentuje Felę Stanisławowi Wokulskiemu.

Wygląd

„młoda blondynka, w której Wokulski domyślił się panny Felicji Janockiej” Narrator przedstawia wygląd Felicji Janockiej.

Zafascynowana Stanisławem Wokulskim

„dziewczynka patrzy na niego z pełnym zachwytu podziwem, rumieniąc się co chwilę” Stanisław Wokulski w powozie naprzeciwko Feli.

„ona jest panu tak życzliwa." Izabela Łęcka do Stanisława Wokulskiego.

Naiwna

„- Moja Felciu - odparła wdówka - jesteś w tym wieku, że u ciebie każdy będzie dobrym furmanem, kto ma ładne oczy.” Kazimiera Wąsowska do Felicji Janockiej, gdy ta stawała w obronie Juliana Ochockiego.

Zazdrosna o Stanisława Wokulskiego

„Pannie Felicji krew i łzy napłynęły do oczu. Spojrzała na Wokulskiego naprzód z gniewem, potem ze wzgardą, a nareszcie wybiegła z pokoju pod pozorem znalezienia chustki. Gdy wróciła, wyglądała jak Maria Stuart przebaczająca swoim oprawcom i miała czerwony nosek.” Narrator opisuje zachowanie Eweliny Janockiej, gdy dowiedziała się, że Kazimiera Wąsowska jedzie ze Stanisławem Wokulskim na konną przejażdżkę.

„panna Felicja w niedwuznaczny sposób zdradziła się, że jest o Wokulskiego zazdrosną”. Narrator przedstawia myśli Izabeli Łęckiej.

Obraża się na Stanisława Wokulskiego

"Panna Felicja, zająwszy miejsce wdówki obok Wokulskiego, odwróciła się do swego sąsiada prawie tyłem, od czasu do czasu rzucając mu przez ramię pogardliwe i melancholijne spojrzenia." Narrator opisuje zachowanie Felicji Janockiej w breku.

Bardzo emocjonalna

„odpowiedziała panna Felicja patrząc na Wokulskiego w taki sposób, jakby to on był owym wrogiem, przeciw któremu należało uzbroić się we dwie służące.” Narrator opisując grzybobranie.

Wstydliwa

„panna Felicja rumieniła się" Narrator w drodze na grzybobranie.

Nie potrafi jeszcze być złośliwa jak inne arystokratki

"tylko proszę nie bawić się w uszczypliwość, bo się to pani nie udaje" Julian Ochocki do Feli w drodze na ryby.

Źródło:

Lalka B. Prus - strona Uniwersytetu Gdańskiego

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.