Lalka - opracowanie lektury

Węgrowicz - radca

3.8947368421053 1 1 1 1 1 Rating 78%

Węgrowicz - charakterystyka z cytatami. Węgrowicz - "Lalka" B. Prusa.

Radca Węgrowicz wraz ze ajentem Szprotem przyjaźnią się z Ignacym Rzeckim.

 

Radca Węgrowicz pije dużo alkoholu

„Już szósta?... Jak ten czas leci!... ” Zachowanie radcy w jadłodajni na początku "Lalki" Bolesława Prusa.

Radca Węgrowicz zna Stanisława Wokulskiego od dawna

„gdyż go znam lat... Zaczekaj pan... Piętnaście...siedmnaście... ośmnaście... Było to w roku 1860”. Zachowanie radcy w jadłodajni na początku "Lalki" Bolesława Prusa.

Radca Węgrowicz nie lubi S. Wokulskiego

„wciąż psy wiesza na Wokulskim, ale miewa bardzo szczęśliwe pomysły polityczne... i kłóciliśmy się z nim do północy (...) ma rację: istotnie widać z gazet, że w Europie na coś się zanosi. Kto wie, czy po Nowym Roku mały Napoleonek (nazywają go Lulu, zrobi on wam lulu!) nie przeniesie się z Anglii do Francji...” Ignacy Rzecki w "Pamiętniku starego subiekta".

Radca Węgrowicz wieszczy ruinę S. Wokulskiego

"od dwudziestu lat był członkiem–opiekunem jednego i tego samego Towarzystwa Dobroczynności, znali S. Wokulskiego najdawniej i najgłośniej przepowiadali mu ruinę. — Na ruinie bowiem i niewypłacalności — mówił pan Deklewski — musi skończyć człowiek, który nie pilnuje się jednego fachu i nie umie uszanować darów łaskawej fortuny." Zachowanie radcy i pana Deklewskiego w jadłodajni na początku "Lalki" Bolesława Prusa.

Radca Węgrowicz to antysemita

„Alboż to mało Żydów w Warszawie? - Złożą się we trzech, bodaj w dziesięciu, i zaparszywią Krakowskie Przedmieście z łaski jaśnie wielmożnego pana Wokulskiego, co trzyma własny powóz i jeździ do arystokracji na letnie mieszkanie. Mój Boże!... pamiętam, jak mi to biedactwo podawało rozbratel u Hopfera... Nie ma teraz, jak jeździć na wojnę i rewidować tureckie kieszenie.” Radca przy piwie rozmawia z Ignacym Rzeckim i ajentem Szprotem.

„Z tymi Żydami to może być kiedyś głupia awantura. Tak nas duszą, tak nas ze wszystkich miejsc wysadzają, tak nas wykupują, że trudno poradzić z nimi. Już my ich nie przeszachrujemy, to darmo, ale jak przyjdzie na gołe łby i pięści, zobaczymy, kto kogo przetrzyma...” Radca przy piwie rozmawia z Ignacym Rzeckim i ajentem Szprotem.

Źródło:

Lalka B. Prus - strona Uniwersytetu Gdańskiego

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.