Lalka - opracowanie lektury

Szprot - ajent

3.7777777777778 1 1 1 1 1 Rating 76%

Ajent Szprot. "Lalka" B. Prusa.

Szprot - charakterystyka z cytatami

Szprot jest ajentem handlowym

„ajent handlowy” Tak narrator opisuje bohatera w "Lalce" B. Prusa.

 

Ignacy Rzecki gardzi Szprotem

„nigdy nie lubiłem przemrugiwać się z lada błaznem” Ignacy Rzecki w "Pamiętniku starego subiekta" opisuje swój zatarg z bohaterem.

Według Ignacego Rzeckiego Szprot budzi antypatię

„On śmieje się głupowato” Ignacy Rzecki w "Pamiętniku starego subiekta" opisuje swój zatarg z bohaterem.

Szprot dość dobrze orientuje się w zasadach rządzących w świecie społecznym

„Wokulski stara się o pannę Łęcką, a choć zrazu dostał odkosza, jednak dziś znowu tam bywa, więc musi mieć widoki... A że panna Łęcka nie wyszłaby za galanteryjnego kupca, choćby on był dyplomatą i nowatorem...” Bohater mówi do Ignacego Rzeckiego.

Szprot odmawia pojedynku Ignacemu Rzeckiemu

„Tere-fere! - mówi Szprot i kręci palcem w powietrzu. - Łatwo panu żądać satysfakcji, boś oficer węgierski. Zamordować człowieka albo nawet dwu czy samemu dać się porąbać to u pana chleb z masłem... Ale ja, panie, jestem ajent handlowy, mam żonę, dzieci i terminowe interesa...” Bohater mówi do Ignacego Rzeckiego.

Szprot honor postrzega dość zawodowo

„- Kto bez honoru?... Komu pan to mówisz?... Nie płacę weksli czy daję zły towar, czym bankrutował?... Zobaczymy w sądzie, kto ma honor!...” Bohater mówi do Ignacego Rzeckiego.

Ignacy Rzecki obraził Szprota

„ażeby pogodzić się z niesłusznie obrażonym Szprotem”. Ignacy Rzecki w "Pamiętniku starego subiekta" opisuje swój zatarg z bohaterem.

Szprot to antysemita

„Tak wszystko ci Żydzi zagarniają, że w końcu trzeba im będzie siłą odbierać, dla utrzymania równowagi. Bo zobaczcie tylko, panowie, co się dzieje choćby z takimi kortami...” Ajent Szprot przy piwie z I. Rzeckim i Radcą Węgrowiczem

Źródło:

Lalka B. Prus - strona Uniwersytetu Gdańskiego

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.