Przedwiośnie: charakterystyki bohaterów, biografie postaci

Kalikst Grzegorz Baryka

3.1111111111111 1 1 1 1 1 Rating 62%

Kalikst Grzegorz Baryka - charakterystyka z cytatami

Znajdziesz tu charakterystykę Kaliksta Grzegorza Baryki, która pozwala zrozumieć Seweryna Barykę i poznać korzenie Cezarego Baryki.

Dziadek Seweryna Baryki:

„Był to w prostej linii dziad Seweryna Baryki".

Jego historia została spisana w drogocennym pamiętniku:

„Był to pamiętniczek z wojny 1831 roku, napisany i wydany na emigracji przez autora bezimiennego o wyprawie generała Józefa Dwernickiego na Beresteczko i Radziwiłłów".

Poparł powstanie listopadowe:

„była tam na stronicy trzydziestej siódmej podana wiadomość, iż do liczby piętnastu obywateli na Rusi, którzy do powstania przystąpili i całym swym majątkiem je poparli, należał Kalikst Grzegorz Baryka, dziedzic Sołowijówki z przyległościami".

„Dziad Kalikst swym przystąpieniem do powstania wpadł, jak to mówią, najfatalniej".

Stracił cały majątek:

„Sołowijówka została skonfiskowana, dom rodzinny najprzód zrabowany doszczętnie, a później spalony, a ów dziad Kalikst na ostatnim koniu z przeobfitej niegdyś stajni musiał ruszyć w świat, to znaczy w szarą i ciemną głębinę popowstaniowej biedy — stał się z pana ubogim człowiekiem, trudem rąk na kawałek chleba zarabiającym w obczyźnie".

Miał trzech synów:

„Tekst wiadomości o tym fakcie, podany sucho, bez tkliwości, lecz szczegółowo, był z obu stron kartki zakreślony przez syna owego dziada Kaliksta a ojca Seweryna. Dwaj ostatni z powołanej wyżej Sołowijówki z przyległościami posiadali już tylko wersję przytoczoną w broszurze oraz ustnie podawaną legendę".

 

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.