Recenzja

Recenzja gry. BYOND - Build Your Own Net Dream

3.9 1 1 1 1 1 Rating 78%

 BYOND

Build Your Own Net Dream

           

            Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad stworzeniem własnego świata, gdzie to wy ustalacie reguły, wy zarządzacie życiem i losem stworzonych przez was stworzeń? Od paru lat jest to możliwe wraz z programem BYOND, który pozwala nam, przy odrobinie pracy, stworzyć dowolny świat w nieco słabszej grafice, jednak nadal własny!

            BYOND to gra typu MMORPG czyli Massively-Multiplayer Online Role Playing Game. Rozgrywka przez Internet jest bardzo fascynująca, lecz większość MMO zapewnia lepszą jakość grafiki, ale wymaga też lepszego sprzętu.

            Lecz jednak to nie Lineage czy Word Of  Warcraft cieszy się w Polsce największym uznaniem lecz gra, która również nie zaskakuje grafiką czyli Tibia. Tibia gromadzi miliony polaków nie tylko młodych, ale i starszych, którzy dzień po dniu rozwijają tą grę o coraz to nowe możliwości.

            Sporo osób już na wstępie odrzucało myśl o włączeniu się do rozrywki jaką daje możliwość gry w świecie wymyślonym przez nas bądź w świecie, który już istnieje. Głównym powodem niechęci do BYOND’a jest grafika stojąca w skali od 1 do 10 na poziome 2.

            Żywotność tego systemu zapewnia grywalność i chęć zespolenia ludzi w jedną masywną strukturę, która będzie odgrywała najnormalniejsze aspekty życia tzw. Grę RP czyli Role Playing. Co mówi nam żeby zachować realia danej gry i nie wyskakiwać z tekstami typu „zaraz cię potnę moim mieczem jak mięso w Biedronce” grając samurajem w feudalnej Japonii. Oczywiście wszystko zależy od gry, w którą akurat gramy i czy chcemy grać RP. Istnieją gry dla jednych i drugich.

            Oczywiście to nie jedyny podział. Niektórzy chcą grać w gry osadzone w świecie mangi Naruto, a inni lubują się w mandze Dragon Ball. BYOND zapewnia nam nieograniczone pole manewru pomiędzy rodzajami rozgrywki.

            Jeżeli zainteresowałeś się czymś nowym, czego jeszcze nikt inny nie wprowadził do BYOND’a, z pewnością możesz liczyć na aprobatę od strony ludzi, którzy poszukują co raz to nowszych abstrakcji, jak na przykład gra, w której wszystko było do góry nogami oprócz postaci, którymi kierują gracze.

            Większość osób jednak nadal nie potrafi docenić morza możliwości jakie niesie ze sobą ten unikatowy system. Mimo, iż wielu graczy twierdzi, że potrzebuje rozgrywki na wysokim poziomie i tak w końcu sięgają po najsłabsze ze znanych nam tytułów.

            Każdy rodzaj rozgrywki w systemie BYOND ma swoje zalety jak i wady. Weźmy więc pod lupę rozgrywkę w realiach mangi Dragon Ball. Ponieważ część osób może nie wiedzieć czym jest ww. DB postaram się wytłumaczyć podstawy w kilku zdaniach. Dragon Ball to barwna opowieść o losach Son Goku, głównego bohatera mangi. Gdy zbierze się siedem smoczych kul pojawia się smok, który spełnia jedno życzenie. Mimo, iż od wielu lat nikt nie zdołał znaleźć wszystkich 7 kul w dalszych losach mangi udaje się to - i to kilkanaście razy. Son Goku - choć na początku nie dysponuje znaczną siłą - z biegiem czasu jest coraz silniejszy i pod koniec mangi można go uznać za najsilniejszą, znaną nam postać. Na końcu dosiada on „Boskiego Smoka”, wchłania smocze kule i odlatuje w nieznane. Serial zasłynął w wielu krajach. Oglądalnością przebił nawet "Pokemony”. W Polsce przestał być emitowany z powodu emisji programu "Uwaga", którego autorzy próbowali dowieść, że zawiera on treści pornograficzne.

            Głównym problemem jaki napotykamy grając w gry na podstawie DB to odwzorowanie realiów tego gatunku. Wszystkie tereny, po których będzie stąpała nasza postać muszą być wykonane w programie do obróbki rozgrywki, który jest stworzony przez twórców systemu BYOND. Jeśli przychodzi wam na myśl wklejenie gotowego podłoża to się niestety nie uda, co zwiększa jedynie nakład pracy jaki musimy włożyć w tą grę. Oczywiście teraz można poprosić innych twórców o udostępnienie całego oprogramowania i silnik gry mamy już w całości zaopatrzony, wystarczy „jedno kliknięcię” i już możemy rozpocząć zabawę, ale oni często zasłaniają się prawami autorskimi i również nie chcą udostępnić potrzebnych nam produktów.

            Kolejnym kłopotem mogą być gracze, którzy jednak nie mają najmniejszego zamiaru stosować się do zasad jakie wy ustaliliście we własnej grze. Jednak i na to znaleziono kilka rozwiązań, a mianowicie: Najlepszym sposobem – jak dla mnie – jest zmuszenie osób chętnych do gry do jakiegoś lekko wyczerpującego wysiłku. Możemy w ramach tworzenia postaci zamieścić wymóg napisania opowiadania fantasy, czy też opisu swojej postaci, co może nawet zwiększyć klimatyczność gry. To już zniechęci osoby, które nie chcą grać RP jak i osoby, które na długo nie zagoszczą na waszym serwerze. Jeśli jednak chcecie posiadać większą ilość graczy to polecam opcję drugą. Najodpowiedniejszym graczom dajemy możliwość moderowania naszą grą tj. zarządzania kontami innych użytkowników, wyrzucania postaci z serwera, kasowania postaci i blokowania dostępu do waszej gry osobom, które oszukują lub zachowują się nieodpowiednio do zasad stosowanych podczas rozgrywki. Jednak ta metoda ma też swoje wady, gdyż może pojawić się osoba, która zostanie moderatorem, a sama po czasie zacznie oszukiwać i łamać zasady. Nikogo nie powinniście stawiać ponad regulaminem waszej gry.

            Próby stworzenia gry mogą z początku zakończyć się niepowodzeniem, a wasz pomysł może okazać się totalną porażką. Jednak nie poddawajcie się i ulepszajcie własny świat, bo kiedyś ktoś dostrzeże waszą pracę i zmotywuje was do dalszego działania, a może i nawet zaoferuje wam poważniejszą sumkę za waszą inwencję twórczą.

Tak więc widzicie, że zarządzanie własnym światem nie jest usłane różami, ale i tak polecam wam „Wybudować Wasz Własny Internetowy Sen”.

Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.